План-конспект уроку 6 клас, 6 рік вивчання, Підручник О. Д. Карп’юк. Тема: “Meal”.Підтема: “Traditional British Food”

Мета:
·        засвоїти нові ЛО з теми;
·        удосконалювати техніку аудіювання;
·        вчити розуміти аудіотекст вибірково та узагальнено;
·        вчити вживати нові ЛО з теми у фразовій єдності;
·        розвивати вміння діалогічного мовлення;
·        поглибити знання учнів про традиції Англії;
·        сформулювати уявлення учнів про традиційні англійські страви;
·        розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів;
·        розвивати здатність порівнювати мовні явища рідної та іноземної мов;
·        розвивати уяву учнів в умовах роботи в парах, групах та індивідуально;
·        формувати  культуру харчування; стимулювати бажання спілкуватися англійською мовою, через використання пісні, як емоційно-забарвленої складової, яка створює умови з формування усвідомленої мотивації у вивченні англійської мови;
·        виховувати повагу до традицій іншого народу.
Методи: інтерактивні (групова, індивідуальна, парна робота), ведення дискусії, діалогічні (ведення бесіди), випереджаючі завдання.
Тип уроку:   Комбінований. Розвито навичок монологічного мовлення для використання їх під час аудіювання. Розширення граматичної компетенції.
Очікувані результати: Поглиблення знань з граматики, розширення лексичного запасу з теми «Meal», розвиток фонематичного слуху, мовної здогадки при аудіюванні та практичне застосування почутих ЛО та мовленнєвих структур у монологічному мовленні.
Обладнання уроку:
Комп'ютерна презентація з теми, прислів'я, розмовні фрази, підстановчі схеми,  фільм для аудіювання «Traditional British food», підстановчі вправи, тематичні ілюстрації.
Література
1.            Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Під керівн. С. Ю. Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 2002.
2.            Настільна книга педагога. Посібник для тих, хто хоче бути вчителем майстром / упорядники: Андрєєва В. М., Григораш В. В. – Х.: Вид. група «Основа», 2009
100 цікавих ідей для проведення уроку, - Х.: Вид. група «Основа», 2012

Хід уроку

Етап, прийом
Час/хв
      I.  
Привітання
1.     Введення в іншомовну атмосферу.Фонетична зарядка.
2.     Перевірка домашнього завдання

1
2
5
   II.             
Основна частина уроку
1.     Мозковий штурм. Граматичні завдання.
2.     Актуалізація лексики. Робота в парах та всім класом.
3.     Індивідуальні завдання з аудіювання. Дотекстові вправи на аудіювання.
4.     Завдання під час аудіювання.
5.     Завдання після аудіювання. Робота в групах.
6.     Навчання діалогічного спонтанного мовлення. Повторення нових ЛО.
7.     Закріплення нових ЛО. Вибіркове розуміння тексту з аудіювання.
20

10

5
III.             

Заключна частина
Повідомлення ДЗ.
Підведення підсумків.
3
1

      I.            Початок уроку. Привітання. Пред’явлення теми та мети уроку
1.     Introduction
TEACHER: Dear friends, I am glad to see you again. How are you? I hope everything is aright. What did you have for breakfast?
 TEACHER: Well done! And I'm sure, you were very studious in doing your home tasks. Let's check it on!
2.     Aim 
TEACHER: Today our lesson will be about Traditional British food. We’ll revise different food, we’ll watch a video and we’ll read the text! Let’s start. (slide1)
TEACHER: But to the begin with, let's practice our pronunciation. Repeat this tongue twister after me, put your attention on pronounce of [i:] and [e] and  [p]: (slide 2)
Picky people pick Peter Pan Peanut-Butter, 'tis the peanut-butter picky people pick.
(Учні контрастують промовляння довгого звука та короткого звука, а також придихового).

1.     Основна частина уроку. Oral practice
1.     Мозковий штурм. Граматичні завдання
TEACHER: Dear friends, let’s refresh our grammar knowledge about countable and uncountable nouns. You’ve got cards; you should split nouns into countable and uncountable ones. (Учні виконують передтекстову вправу до пісні на картках).
Додаток 2
TEACHER: Now, let’s sing a song about countable and uncountable food together! (Учні виконують пісню з опорою на текст, звертаючи увагу на граматику). (slide 3) Додаток 1

2.              Актуалізація лексики. Робота в парах та всім класом
TEACHER: Work in pairs, please. What traditional British food do you remember? Discuss it for 2 minutes and tell me your ideas!
TEACHER: Look at the picture! Let’s complete this spider gram with your ideas! (slide4)
Traditional British Food: This is...
(Учні згадують вже вивчені ЛО з теми та розвивають мовленнєву здогадку).

3.     Індивідуальні завдання з аудіювання. Дотекстові вправи на аудіювання
TEACHER: Have a look at the board. There are some words for you. Listen and repeat! Well done! Now let’s see how well you remember these words! Find the words in the square! (slide 4)
T       Y       P       S       J        B       A       C
O       S       A       U       S       A       G       E
M      A       S       F       P       C       M      R
A       M      T       I        R       O       I        E
T       O       A       S       T       N       L       A
O       N       I        H       E       G       K       L
C       H       I        P       S       G       A       Y
P       I        Z       Z       A       M      G       L
(Введення нових ЛО із тексту, що слухатиметься: Tomato, sausage, pasta, fish, bacon, chips, pizza, egg, milk, cereal).
TEACHER: Do you know much about British food? What facts do you know? In several minutes we’ll watch the film about British food but before we do I’d like you to answer the following questions.
1.      What do milkmen do?
2.      Do British people often eat bacon and egg for breakfast?
3.      When do British people usually have lunch?
4.      When do they usually have their evening meal?
5.      Does London have a lot of foreign restaurants? From how many different countries?
6.      Do British people really eat a lot of fish and chips?(slide 5)
4.     Завдання під час аудіювання
TEACHER: Watch the video and find the answers to these questions!
(Загальне сприйняття тексту. Учні знаходять лише вибіркову інформацію).
(slide 6)
TEACHER: Sequence 1 Now watch the first episode and fill in the tables. What do these people have for breakfast?
TEACHER: Sequence 2 Now please watch the second episode without the sound and tick the places you see. Where do people eat in Britain?
Now watch with the sound and complete the sentences!
TEACHER: Sequence 3 Well done! Now you’ll watch the next part and tick the restaurants you see while you watch!
TEACHER: Sequence 4 Watch the last episode and match the pictures with the speech bubbles!
TEACHER: Sequence 5 Watch the film till the end and answer the questions:
1.      How much do the fish and chips cost?
2.      How many servings of fish and chips do British people have a year?
3.      What’s the woman’s favourite food?
5.     Навчання діалогічного спонтанного мовлення. Повторення нових ЛО.
(Детальне розуміння тексту. Учні знаходять більш точну інформацію).

TEACHER:The girl in the video asked what food do you like! Let’s answer her question! Now take the sheets of paper and write 3 questions to ask your classmates about their favourite food! Work in groups of 3. Start your questions like this: (Slide 7)
What food do you …?
What’s your favourite…?
What do you usually have for…?
Now tell us about each member of the group! ( he/she likes…, his/her favourite food is…, he/she usually has … for…).
Write down your friends answers so we could have the favourite food survey. What is the most popular food?
Кожна група по черзі зачитає результати своєї співпраці.
6.     Завдання після аудіювання. Робота в групах
TEACHER: Let's see how well have you understand the new words. Listen to the text, and then you'll make some test's task:
My English Breakfast
Hello, our names are Katharina and Niklas Kohlheim. We are 8 and 10 years old.
What do we usually have for breakfast? Well, we usually eat bread and butter, jam or marmalade, and cheese, eggs, bacon or salami. We usually drink tea with milk, or sometimes fruit tea. At weekends we have a glass of milk. Our parents like white coffee (that's coffee with milk). We also drink juice; orange juice is the best. Katharina prefers bread and butter, with strawberry jam, and I like bread and cheese and boiled eggs. What is your favourite breakfast? (Slide 8)
7.              Закріплення нових ЛО. Вибіркове розуміння тексту з аудіювання
TEACHER: Mark sentences as true or false
1. Katherine is 10 years old.
2. They usually drink coffee for breakfast.
3. At weekends they have a glass of milk.
4. White coffee is coffee with milk.
5. Katherine prefers bread and cheese.
6. Niklas likes boiled egg.
                                                                                                                                            I.            Заключна частина
1.        Рефлексія. Summarizing.
TEACHER: So, very well! Did you like the lesson? After such work you may be English spies! To be more best in English do your home assignments! Open your day-books!
2.      Підсумок уроку. Домашнє завдання.  Homework
What British food do you remember? At home you’ll write a composition My Family Breakfast. Thank you for your work!
TEACHER: Dear pupils, you were hard-working today and get such marks: (називаю прізвища та оцінки)
TEACHER: Thank you! Enjoy your English-learning! Goodbye!  




Додаток 1


Song about food


Some things you can count,
Some things you can’t.
I love food, I love to eat.
My favorite food is usually sweet.
Some things you can count,
Some things you can’t.
But it’s all delicious to my!
Pizza, Ice-cream, water and juice,
Milk and yoghurt,
Cheese and fruit,
Rice and cola,
Pasta, cake, and  soup.
You can’t count all of these.

I love food, I love to eat.
My favorite food is usually sweet.
Some things you can count,
Some things you can’t.
But it’s all delicious to my!
An apple and an orange,
Four sweets, a banana and three eggs,
Two sausages, a carrot and a loaf of bread.
You can count all of these.
I love food, I love to eat.
My favorite food is usually sweet.
Some things you can count,
Some things you can’t.
But it’s all delicious to my!
Maple syrup and coffee,
Cereal and orange juice,
Butter, meat and jam.
You can’t count all of these.

I love food, I love to eat.
My favorite food is usually sweet.
Some things you can count,
Some things you can’t.
But it’s all delicious to my!
Some eggs, f pastry and a sandwich,
A cookie, f banana and an apple,
Some tomatoes, two burgers and hot dog.
You can count all of these.

Немає коментарів:

Дописати коментар